Aktualności
 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
Gmina Inowrocław - Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
fot. UG Inowrocław
przeglądaj 9 zdjęć

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich tworzą sale muzealne w zmodernizowanym budynku nieistniejącej szkoły podstawowej w Łojewie, miejscowości w której przyszedł na świat najwybitniejszy i najbardziej znany w Europie obywatel gminy Inowrocław - Stanisław Przybyszewski - „Meteor Młodej Polski”. W Centrum udostępniono do zwiedzania trzy pomieszczenia i okazały hol.

Salę Stanisława Przybyszewskiego urządzono na wzór krkowskiej kawiarni Ferdynanda Turlińskiego, w której na przełomie XIX i XX w. zbierała się bohema artystyczna, skupiona wokół swojego mistrza - Stacha Przybyszewskiego. Salę wyposażono w stylizowane krzesła i stoliki. Ściany zdobią portrety „Eropejczyka z Łojewa”, fotografie, kopia „Paonu - szkicu artystów Młodej Polski”, którego oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, mapa Starego Kontynentu z zaznaczonymi miejscami pobytu Stanisława Przybyszewskiego. W pomieszczeniu znajduje się także biblioteczka i gabloty z publikacjami pisarza oraz książkami dotyczące okresu, w który żył i tworzył Przybyszewski. Podobnie jak we wspomnianej kawiarni, znajduje się tu także pianino z przełomu XIX i XX w. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny; dzięki czemu odwiedzający ją goście mogą obejrzeć wiele ciekawch prezentacji tematycznych.

Izba Kujawska urządzona jest na wzór chałupy kujawskiej. Zgromadzone są w niej zabytki kultury ludowej, podarowane przez mieszkańców gminy i regionu. Pośród licznych pamiątek są meble, artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, naczynia ceramiczne, ozdoby, obrazy, święte figurki, modlitewniki itp. O elementy dekoracyjne w postaci barwnych kwiatów zdobiących obrazy, papierowych ażurowych firanek, czy chociażby typowej kujawskiej kompozycji przestrzennej - tzw. „pająka” wiszącego u powały, zadbały Panie z Klubu Seniora „Łojewianie”. W sali m.in. kręcone były teledyski zespołu ludowego „Kruszowianki”. Zrealizowany został w niej także projekt polsko-włoski „Un bacio Italiano” z udziałem Andrea Lattari - piosenkarza pochodzącego z Sycylii.

W Sali „Askaukalis” znajduje się m.in. ciekawie zaaranżowane stanowisko archeologiczne, ekspozycja z bursztynu, wystawa fotograficzna, mapy obrazujące przebieg Szlaku Bursztynowego, imponujących rozmiarów zdjęcie z wizerunkiem obiektu archeologicznego zlokalizowanego w Kruszy Zamkowej. W gablotach przedstawione zostały wierne kopie zabytków archeologicznych „wykopanych” podczas badań: denary, zapinki, okucia rogów itp., a także publikacje związane z Askaukalis. W Sali goście mogą zapoznać się z arcyciekawą historią Kruszy Zamkowej - najstarszej polskiej wsi, słynnego Askaukalis (emporium z okresu rzymskiego), położonego na Szlaku Bursztynowym, oznaczonego na mapie Klaudiusza Ptolemeusza z ok. 150 roku naszej ery. Osoby chętne mogą obejrzeć także film „Krusza Zamkowa na Szlaku Bursztynowym”.

W przestronnym holu wyeksponowane zostały imponujących rozmiarów rzeźby wykonane podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Pośród przepięknie wykonanych postaci jest latarnik czytający „Mickiewicza”, dźwigająca na swoich barkach snop siana żniwiarka, bakałarz z nieodłączną kroniką pod pachą i kujawski szlachcic z zamaszystym wąsem. W gablotach podziać można zabytki kultury ludowej, zaś na ścianach piękne drewniane płaskorzeźby oraz obrazy namalowane w czasie letnich plenerów malarskich odbywających się pod szyldem Tygodnia Artystycznego w Gminie Inowrocław..Dla miłośników szeroko rozumianej kultury kujawskiej w Centrum Dziedzictwa zgromadzono pokaźny zbiór publikacji dotyczących obrzędów, zwyczajów i sztuki ludowej.

Na placu przy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich znajduje się „Galeria Rzeźb”, które powstały podczas mistrzostw i plenerów rzeźbiarskich organizowanych od 2015 r.

Do zwiedzania wystaw zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Grupy zorganizowane oraz turystów pragnących zwiedzić sale w weekendy prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji terminu; tel.: 52 3510575; mail: promocja@gminainowroclaw.eu

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Link QR - Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
skanuj link
kopiuj link
 
Na górę